güneş lekeleri nasıl yok edilir

Güneş lekeleri neden olur : Cildimizdeki güneş lekelerinin başlıca sebebi tabiki güneş ışınlarıdır. Bunun doğum kontrol hapları gibi bazı hormonal ilaçlarda ciltte lekelenmelere neden olabilmektedir. Ciltte güneş lekesi olmasının sebebi; güneşin yaymış olduğu UVA ve UVB ışınları cilt için oldukça zararlıdır. Bu ışınlar cildimize direk temas ettiğinde ciltte melanin maddesinin artmasına neden olur. Artan melanin ciltte lekelenmelere neden olur. Güneş lekeleri, benler, siyah nokta yada çil olarak ortaya çıkabilir.

Güneş lekeleri nasıl geçer : Peki cildimizde güneş lekeleri olmaması için ne yapmamız gerekir. Öncelikle korumasız güneşe çıkmamak gerekir. Cildimize koruma faktörlü güneş kremleri sürmeliyiz. şapka ve gözlük ile de cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumalıyız. Özellikle güneş ışınlarının dik olarak geldği öğle saatlerinde güneşe çıkmamaya dikkat etmeliyiz. Eğer cildimizde güneş lekeleri, benler yada çiller oluşmuş ve uzun süre kalıcı olmuşsa, ayrıca büyüyor yada renkleri değişiyorsa mutlaka bir cilt uzmanına başvurmak gerekir. Zira cilt kanserinin başlıca nedeni güneşin zararlı ışınlarıdır.

Güneş lekeleri için maske çeşitli kremler ve bitkisel çözüm önerileri bulunmaktadır. Fakat bunları da dikkatli kullanmalıyız. Her krem yada her bitkisel çözüm faydalı olmaz hatta daha da zarar verebilir. Bitkisel çözüm yöntemleri kullanacaksanız uzman herbalist doktorların tavsiye ettiği bitkisel kürleri denemelisiniz. Güzellik/ doğal cilt maskeleri kategorisinde çeşitli güneş lekesi maskesi tarifini bulabilirsiniz. Leke kremi satın alıyorsak mutlaka bilinen bir marka ve güvenilir olmalıdır. Aslında en iyisi cilt uzmanı dermatolog bir doktora başvurmak olacaktır.
Güneş lekeleri için bitkisel bir maske örneği verelim.

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya güneş lekeleri için doğal bitkisel maske tarifi veriyor.

Güneş lekeleri maskesi : 1 tatlı kaşık kabartma tozu, 1 tatlı kaşık vaselin, Yumurta kabuğu, ancak bunu ezerek toz ve un haline getirmelisiniz. Bunları karıştırın.Daha sonra lekelere sürün ve en az yirmi beş dakika bekleyin. Arkasından ovarak çıkartın ve yıkayın.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,