cok uyumanin nedenleri Çok Uyumanın NedenleriGünlük aktivitelerin rahat bir şekilde yerine getirilebilmesi için gereken verimli bir uyku süresi vardır. Bu sürenin aşılması veya bu süre kadar uyunması sonrasında yine yorgun kalkınması bir problem olduğunun göstergesidir.

Çok uykuya sebep olan nedenlerin başında depresyon gelir. Eğer hayattan zevk alamadığınızı hissediyorsanız ve durumlara karşı aşırı öfke ile yakşalıyorsanız, depresyonda olabilirsiniz. Bu durumdan şüpheleniyorsanız bir psikiyatrist ile sorununuzu paylaşmalısınız.

Çok uykunun sebepleri arasında o sıralar etkilendiğiniz herhangi bir olay da olabilir. Eşiniz ile kavga etmiş olmanız, sınavınızın kötü geçmesi, iş hayatınızda olumsuzlukların yaşanması ve bir yakınınızın ölmesi gibi. Bu durumlardan ötürü oluşan aşırı uyku geçicidir. Meydana gelen olayın sizin üzerinizde bıraktığı olumsuzlukların etkisini yitirmesi ile uyku düzeniniz de normale dönecektir.

Çok uyku neden olur sorusunun bir diğer cevabı da uyunulan odanın havadar olmamasıdır. Hijyensiz bir ortam veya aşırı sıcak ve bunaltıcı bir ortamda uyumak, uyku süresinin uzamasına ve yorgun uyanılmasına sebep olur.

Etiketler: , , , , , , , , ,