Bademcik Şişmesinin Nedenleri Nelerdir

Bademcik bazı çocuklarda yapısal olarak büyük olabilir. Ama daha çok sık enfeksiyon geçirmelerine bir reaksiyon gösterdikleri için bademcik dokusu zaman içinde gelişerek büyür. Bunun yanı sıra bir takım olumsuz kitleler, tümöral kitlelerde de bademcik şişmesi söz konusu olabilir. Lenf dokularını tutan hastalıklarda da vücudun diğer lenf dokularında olabileceği gibi bademciklerde de büyüme oluşabilir.

Bademcik enfeksiyonlara karşı uzun süre direncini koruyabilir ancak, zaman içinde yapısında bir takım bozulmalar meydana gelirse ki bu duruma fibrozis deniliyor; geçirilen enfeksiyonlara bağlı olarak doku bir takım değişimlere uğrayabilir. Ayrıca bademcik, yaş ilerledikçe atrofi denilen bir durumda bademcik dokusunun küçülmesi nedeniyle işlevini az seviyeye indirebilir ama tamamen kaybolması beklenmez.

Prof Dr Ahmet Maranki bademcik şişliklerini evde yapacağınız doğal yöntemlerle iyileştirebilirsiniz. Hemen badenciklerinizi aldırmayınız dedi.

Bademcik şişmesine karşı pratik yollar

– 1 bardak kaynatılmış soğutulmuş suyun içersine 1tatlı kaşığı karbonatı ve 10 damla tentirdiyotu atın ve karıştırdıktan sonra gargara yapın çok faydasını göreceksiniz. Yutmanızda hiçbir sakınca yoktur her yaştaki çocuğunuza yapabilirsiniz.

– Kulak çöpünün pamuklu kısmına tentirdiyota batırın ve şişen bademciklerinizin üzerine sürün.

– Adaçayını demleyin ve gargara yapın. Çayınıda günde 1 bardak için.

Etiketler: , , , , , ,