demir eksikligi belirtileri Demir Eksikliği BelirtileriÇoğunlukla bayanlarda görülen demir eksikliği sorunu, vücuttaki pek çok dengenin bozulmasına yol açabiliyor.

Demir eksiliğinin kendini gösterdiği en önemli belirtisi, deri renginin soluklaşmasıdır. Bu soluklaşma demir eksikliği ile birlikte gelen kansızlıktan kaynaklanır. Uzun süre boyunca tedavi edilmeyen demir eksikliği, saç dökülmelerine, saç kırılmalarına, tırnak içinde beyaz çizgilenmelere ve kaşık tırnak rahatsızlığının oluşmasına neden olabilir.

Demir eksikliğinde görülen bir diğer önemli belirti, dil üzerindeki kırmızılaşmadır. Aynı zamanda dilin düz bir görünüm almasına yol açan demir eksikliği, nadiren yutma güçlüğüne yol açabilir. Çabuk yorulma, halsizlik, yorgunluk hissi, çarpıntı, nefes darlığı ve unutkanlık gibi sorunlara yol açan demir eksikliği, rahatsızlığın bulunduğu kişinin buz, toprak ve çamur gibi maddeleri yemek istemesine neden olabilir.

Sadece kuşku ve belirti tespiti üzerine demir desteği almak yanlış bir harekettir. Öncelikle gerekli kan analizleri yaptırılmalı ve sonrasında hekim önerisi üzerine demir desteği alınmalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,