ayak burkulmasi Ayak Burkulması

Ayak Burkulması

Ayak bileğinin yuvasından çıkması veya yerinden oynaması sonucu oluşan ayak bileği burkulması, bazı durumlarda riskli hale gelebilir. Bu riskli durumlar: ayak bileğinin önceden sakatlanmış olması, bilek kasının zayıf olması, uzun topuklu ayakkabı giyerken burkulmanın gerçekleşmesi.

Eğer ayak bileği burkulması sonrasında şu belirtiler gözlenirse acil olarak bir doktora başvurulmalıdır:
– Şiddetli şişme ve ağrı,
– Morarma ve kızarma,
– Dokunulduğu takdirde sızı hissi,
– Burkulan ayak bileği üzerine basamama.

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Önlenir?
– Yapılacak olan antrenman ve yarışmalar öncesinde ısınılmalı,
– Spor faaliyetlerine katılmadan önce destek bandajı takılmalı,
– Uzun topuklu ayakkabılar giyilmemeli.

Ayak Bileği Burkulması Durumunda İlk Müdahale
Ayak bileği burkulması olduğu tespit edildiğinde öncelikle yapılması gereken burkulma olan bölgeye baskı uygulamaktadır. Bir bez yardımıyla bileğin etrafı bileğe baskı uygulayacak sıkı bir şekilde sarılmalıdır, aksi takdirde bilekte şişme oluşabilir. 2-3 saatlik süre sonunda eğer ağrı azalmaz ise doktora başvurulmalıdır.

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi
Ayak bileği burkulması sonucunda genelde dış bağ yırtılması görülür. Dış bağ yırtılması olursa bileğin alçıya alınması gerekir. Alçıya alınmayan bilek tam anlamıyla iyileşemez ve hafif sarsıntı durumunda yeniden burkulma oluşabilir. Durumun ciddileşmesi halinde ameliyat ile müdahale gerekebilir.

Daha nadir görülen iç bağ yırtılması cerrahi müdahale, yani ameliyat gerektirir. Aksi durumda iç bağ kendini yenileyerek iyileşemez ve yürümede bozukluklar ortaya çıkabilir. 2 yıl kadar sürede ise ayak yapısını olumsuz yönde etkileyecek kireçlenmeler oluşabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,